Naša advokátska kancelária sa začiatkom tohto roka podieľala na príprave podnetu, na základe ktorého vydal Národný inšpektorát práce interpretačné stanovisko k novele Zákonníka práce rozširujúcej okruh zamestnancov, ktorí majú nárok najmenej na 5 týždňov dovolenky aj na zamestnancov, ktorí sa trvale starajú o dieťa. Toto výkladové stanovisko reaguje na viaceré aplikačné problémy, ktoré so sebou novela účinná od začiatku tohto roka priniesla. Nižšie vyberáme niektoré relevantné body z daného stanoviska:
- Nárok na 5 týždňov dovolenky majú obaja rodičia, ak sa trvale starajú o dieťa, t.j. ak zabezpečujú výchovu dieťaťa, starajú sa o jeho zdravie, výživu a všestranný rozvoj. Nie je pritom rozhodujúce, či zamestnanec žije s dieťaťom v jednej domácnosti.
- Za dieťa sa považuje primárne dieťa rodiča alebo náhradného rodiča, t. j. medzi zamestnancom a dieťaťom by mal existovať právny (rodinný) vzťah. Z hľadiska veku sa za dieťa považuje osoba do dovŕšenia plnoletosti.
- Ak má zamestnanec na základe rozhodnutia súdu iba právo na styk s dieťaťom (t.j. dieťa je zverené do osobnej starostlivosti druhého rodiča), nejde o trvalú starostlivosť o dieťa a teda takýto zamestnanec nemá nárok na 5 týždňov dovolenky. V prípade striedavej starostlivosti o dieťa majú osobnú starostlivosť striedavo obaja rodičia, a teda obaja rodičia majú aj nárok na zvýšenú výmeru dovolenky. Uvedené platí aj pre zamestnancov, ktorí prevzali dieťa do starostlivosti na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu (napr. o zverení do pestúnskej starostlivosti).
- Zamestnávateľ môže určiť, aké doklady bude od zamestnanca požadovať a aké doklady uzná ako dostatočný dôkaz trvalej starostlivosti o dieťa (napr. rodný list, rozhodnutie súdu, čestné vyhlásenie zamestnanca, prípadne jeho manželky/manžela a pod).
- Zamestnanec, ktorý je mladší ako 33 rokov, má nárok na základnú výmeru dovolenky (t.j. 4 týždne) a nárok na pomernú časť dodatočného 1 týždňa dovolenky získava až odo dňa, kedy sa trvalo začal starať o dieťa a túto skutočnosť preukázal zamestnávateľovi.
Kompletné znenie interpretačného stanoviska Národného inšpektorátu práce nájdete TU.
V prípade, že máte k tejto téme ďalšie otázky, alebo potrebujete poradiť v konkrétnych prípadoch, neváhajte sa obrátiť na našich kolegov Tomáša Rybára a Lucu Jeremiašovú.