Nový zákon o správcoch úverov

Od 1. júna 2024 je na Slovensku účinný nový zákon č. 106/2024 Z. z. o správcoch úverov a nákupcoch úverov. Týmto zákonom sa implementuje smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2167, ktorá prichádza v reakcii na rastúcu potrebu efektívneho riešenia nesplácaných úverov.

Nová úprava prináša výrazné zmeny v oblasti správy a nákupu úverov, ktorých cieľom je riešenie problematiky nesplácaných úverov poskytnutých úverovými inštitúciami. Pre nákupcov úverov a správcov úverov (tzv. inkasné spoločnosti) to znamená nutnosť prispôsobiť svoje činnosti novým legislatívnym požiadavkám a zabezpečiť súlad s novými predpismi. Jednou z nových požiadaviek na inkasné spoločnosti je aj získanie licencie na výkon činnosti správcu úverov.

Aká je lehota na získanie novej licencie? Aký cieľ má nový zákon a na koho sa vzťahuje? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v našom stručnom prehľade nového zákona, ktorý Vám prinášame nižšie.

Hlavné ciele a rozsah zákona

Zákon sa vzťahuje na úvery poskytované úverovými inštitúciami a vylučuje úvery poskytované inými subjektmi. Nevzťahuje sa na spravovanie úverov bankami, správcovskými spoločnosťami a inými vymedzenými subjektmi, ani na nákup úverov úverovými inštitúciami a prevody úverov uskutočnené pred jeho účinnosťou.

Správca úverov so sídlom na Slovensku

Správca úverov je právnická osoba, ktorá spravuje a presadzuje práva a povinnosti veriteľa z nesplácanej zmluvy o úvere. Na výkon tejto činnosti je potrebné povolenie od Národnej banky Slovenska (NBS), pričom na získanie povolenia musí správca úverov spĺňať podmienky týkajúce sa právnej formy, organizačnej a riadiacej štruktúry a personálneho obsadenia.

Osoby, ktoré v Slovenskej republike spravovali úvery k 1. júnu 2024, môžu v takejto činnosti pokračovať bez licencie do 30. novembra 2024, pričom po tomto dátume musia mať už aj tieto osoby povolenie od NBS.

Správca úverov môže delegovať niektoré činnosti na poskytovateľa úverových služieb, pričom o tomto kroku musí informovať NBS, a ak vykonáva správu úverov aj v iných členských štátoch, aj príslušné autority týchto členských štátov EÚ alebo EHP.

Nákupca úverov

Nákupca úverov je subjekt, ktorý za odplatu nadobúda práva veriteľa z nesplácanej zmluvy o úvere alebo samotnú nesplácanú zmluvu. Po nadobudnutí úveru ho môže spravovať samostatne alebo prostredníctvom iného oprávneného subjektu. Nákupca úverov so sídlom na Slovensku musí zabezpečiť správu úveru oprávneným subjektom, ak ide o nesplácanú zmluvu o úvere uzavretú so spotrebiteľom alebo vlastníkmi bytov a nebytových priestorov zastúpených správcom alebo spoločenstvom vlastníkov.

Poskytovateľ úverových služieb

Poskytovateľ úverových služieb je osoba, ktorá na základe písomnej zmluvy so správcom úverov vykonáva niektoré činnosti spravovania úverov. Zákon upravuje niektoré náležitosti zmluvy medzi poskytovateľom úverových služieb a správcom úverov, ako aj podmienky fungovania tohto vzťahu. Osobitne možno spomenúť, že poskytovateľ úverových služieb môže vykonávať pre správcu úverov len niektoré činnosti spravovania úverov, nie však všetky.

Cezhraničné aspekty

Zákon upravuje aj cezhraničné vykonávanie činností správcu úverov a nákupcu úverov. Správca úverov z iného členského štátu môže na Slovensku pôsobiť na základe slobody poskytovania služieb alebo prostredníctvom pobočky. Podobne je správca úverov so sídlom v Slovenskej republike oprávnený vykonávať túto činnosť v inom členskom štáte. V oboch prípadoch cezhraničné vykonávanie tejto činnosti je možné po splnení podmienok stanovených v zákone. Nákupca úverov so sídlom mimo EÚ musí pre účely prevodu úveru určiť svojho zástupcu so sídlom na území členského štátu, ktorý bude zodpovedný za dodržiavanie povinností podľa zákona. Takýto nákupca úverov je povinný zabezpečiť spravovanie úveru oprávneným subjektom aj vtedy, ak je nesplácaná zmluva o úvere uzavretá s podnikateľom – fyzickou osobou, s mikropodnikom a malým a stredným podnikom.

***

17. júna 2024. Táto právna aktualizácia bola vypracovaná výlučne pre informačné účely a neobsahuje všetky komplexné informácie. Preto sa nedá považovať za právne poradenstvo. Pre ďalšie informácie alebo poradenstvo týkajúce sa zákona sa neváhajte obrátiť na našich odborníkov:

  • Michaela Jurková: michaela.jurkova@cechova.sk
  • Ján Vigano: jan.vigano@cechova.sk